Wyburzenie komina karbidowni - Chorzów

Opis rozbiórki
Tym razem zadaniem była rozbiórka metodą wybuchową 140 m żelbetowego komina w gęstej zabudowie przemysłowej w sposób kontrolowany a następnie uprzątnąć powstałe gruzowisko za pomocą sprzętu wyburzeniowego. Integralną część komina stanowiła przyległa klatka schodowa i ona również podlegała rozbiórce.
Szczegóły
Klient: European Silicon Sp. z o.o.
Data wyburzenia: 9 marca 2013 roku
Termin realizacji: grudzień 2012 – maj 2013 roku
Ciekawostki
Rys historyczny
Komin został wybudowany w 1959 roku przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Budowy Pieców Przemysłowych. Służył do odprowadzania gazów z pieców karbidowych przy pomocy siedmiu blaszanych kolektorów. Temperatura odprowadzanych spalin na wylocie komina wynosiła 40°C.
Nietypowa budowa komina
Dolną część komina do wysokości 15m wykorzystano na pomieszczenia biurowe i usługowe.
Opis techniczny rozbieranego komina
Komin wykonano jako konstrukcję żelbetową wylewaną na mokro z wewnętrzną wymurówką z cegły grubości 12 cm. Pomiędzy płaszczem a wymurówką istniała izolacja termiczna z żużla granulowanego. Obiekt posadowiono na kołowej płycie żelbetowej średnicy 20 m i maksymalnej grubości 2,5 m średnice zewnętrzne wynoszą: dolna 11,82 m i górna 6,34 m. Wysokość komina 140 m p. p. t. Nachylenie ścian stałe wynoszące 2%. Grubość ścian zmienna od 65 cm w części dolnej do 15 cm powyżej 70 m.
Dolną część do wysokości 15 m przeznaczono na pomieszczenia użytkowe dzieląc ją stropami na 4 kondygnacje z czego trzy dolne stanowiły pomieszczenia biurowe zaś najwyższa pomieszczenie technologiczne. Ścianki działowe pomieszczeń wykonano z cegły czerwonej grubości 12 cm. W płaszczu komina w części użytkowej przewidziano otwory okienne po 7 na każdej z kondygnacji.
W stropie na poziomie +15 m zlokalizowano lej zamykany włazem. Pomiędzy +15 m a +25,85 rozmieszczono wloty czopucha w postaci 7 otworów o średnicy 2,1 m. W otwory te wprowadzono stalowe kolektory odpylające poprowadzone z pieców karbidowych.
Wyjście na komin umożliwiała drabina włazowa zabezpieczona pałąkami co 1,25 m. Możliwość poziomego przemieszczania się wokół komina umożliwiały 3 stalowe galerie rozmieszczone na poziomach: +60 m, + 100 m, +135 m. Komin wyposażono w instalację odgromową z dwoma zwodami oraz oświetlenie ostrzegawcze zamontowane na galeriach.
Sposób wykonania rozbiórki
Wyburzenie komina zrealizowano poprzez jego obalenie sposobem minerskim w wybranym kierunku. Obalenie komina nastąpiło przez klasyczne podcięcie wybuchowe, a sam upadek nastąpił dzięki powstaniu odpowiedniego momentu siły skierowanego zgodnie z założonym kierunkiem upadku.
Klatkę schodową wyburzono za pomocą koparki wyposażonej w specjalistyczne nożyce hydrauliczne do kruszenia betonu i cięcia stali o minimalnym zasięgu 12 m. Rozbiórkę rozpoczęto od najwyższej kondygnacji sukcesywnie krusząc poszczególne elementy konstrukcyjne obiektu (strop, ceglane ściany, żelbetową konstrukcję schodów). Proces ten kontynuowano aż do poziomu terenu całkowicie odcinając żelbetowy komin od chronionego budynku administracyjno-biurowego. Jako ochronę budynku biurowego przed upadającym podczas kruszenia ścian klatki schodowej gruzem zastosowano bale słomy ułożone w warstwy przekładane gumami z taśm przenośnikowych.

Galeria zdjęć
Galeria zawiera 14 zdjęć, na których uchwycono:
- widok komina przed pracami rozbiórkowymi
- przygotowania do wyburzenia komina
- powstałe gruzowisko po wyburzonym kominie
- teren po rozbiórce
Filmy z wyburzenia
Po lewej stronie prezentujemy kilka zarejestrowanych materiałów filmowych z wyburzenia komina. Znajdują się w niej filmy zarejestrowane przez naszą kamerę jak i te znalezione w Internecie.
Jedna z kamer została ustawiona tuż za strefą podporową komina inne ukazują komin w trakcie upadku.
List referencyjny
Przedsiębiorstwo Cama Sp. z o.o. z siedziba w Krakowie przy ul. Kosynierów 25, na przełomie roku 2012/2013 wykonała roboty rozbiórkowe związane z wyburzeniem komina h=140 m położonego w Chorzowie przy ul. Narutowicza 15.
Zakres robót obejmował: opracowanie projektu, uzyskanie stosownych pozwoleń, wykonanie robót przygotowawczych, wyburzenie komina betonowego H=140 m metodą wybuchową, przekruszenie gruzu i uporządkowanie terenu.
Profesjonalizm pracowników oraz usprzętowienie firmy pozwoliło na wykonanie zleconego zakresu robót zgodnie ze sztuką prowadzenia robót rozbiórkowych z należytą starannością, terminowo oraz z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy.
Niniejszą opinię wydaje się na prośbę Spółki „Cama” z Krakowa, która w naszej opinii zasługuje na zaufanie i jest godna polecenia.