Wyburzenie ceglanego komina - Bydgoszcz

Pracownicy ładujący otwory strzałowe

 Opis rozbiórki

Likwidowany komin zlokalizowany był w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej. W otoczeniu komina znajdowały się obiekty podlegające ochronie, takie jak: hale i budynki oraz infrastruktura podziemna: kanalizacja deszczowa, kanał ciepłowniczy,  instalacja oświetleniowa, studzienki teletechniczne, kanalizacja deszczowa, instalacja gazowa.

Zakres prac obejmował rozbiórkę komina metodą wybuchową, był to jeden z etapów całościowych prac rozbiórkowych byłych zakładów. Prace porządkowe i związane z utylizacją odpadów wykonywała firma Zlecająca.

Szczegóły

Klient:  PBI Trans-Ziem Zbigniew Jasiewicz
Data wyburzenia: 04 lipca 2006 roku

Widok komina do rozbiórki

Opis techniczny rozbieranego komina

Planowany do wyburzenia komin został wykonany jako konstrukcja składająca się z płaszcza ceglanego, żuzla granulowanego jako izolacji termicznej oraz wymurówki szamotowej. Podstawowe parametry techniczne komina:

  • wysokość komina H = 38 m.
  • średnica zewnętrzna komina u podstawy Dz = 3,40 m
  • średnica wewnętrzna komina u podstawy Dw = 1,6 m
  • średnica zewnętrzna komina u wylotu Dz = 1,80 m
  • średnica wewnętrzna komina u wylotu Dw = 1,20 m
  • masa komina wynosi 290 Mg (ton).

Sposób wykonania rozbiórki

Komin został powalony za pomocą wybuchowego wcięcia w płaszczu. Dla zapewnienia dogodnych warunków obalania komin w trakcie robót przygotowawczych został „otwarty” tz. zostały wykonane otwory w części strefy włomowej.

Galeria zdjęć

Galeria zawiera 8 zdjęć, na których uchwycono:

  • przygotowania do wyburzenia budynku
  • powstałe gruzowisko po wyburzonym biurowcu

Film z wyburzenia

Po lewej stronie prezentujemy jeden z zarejestrowanych materiałów filmowych z wyburzenia budynku.

Pisali o nas

Artykuł gazeta wyborcza

Komin wyleciał w powietrze

Komin, który stal na terenie byłych zakładów mięsnych, wczoraj został zburzony

W ciągu kilku sekund z komina został jedynie gruz

Krótko przed godziną 18 na balkonach pobliskich bloków oraz przy dworcu PKS zaczęli zbierać się bydgoszczanie, którzy chcieli obejrzeć wybuch. tuż przed eksplozją zawiły syreny alarmowe. 

– Nie ma możliwości, żeby komin spadł na ul. Ogińskiego uspokajał  Zbigniew Jaworski, kierownik budowy centrum Focus Park, które powstaje w miejscu byłych zakładów mięsnych. Kilka minut po godz. 18 komin eksplodował i jak zakładali fachowcy, przewrócił się na teren budowy. W ciągu kilku sekund został po nim jedynie gruz.

– Przygotowywaliśmy się do tego wyburzenia od dwóch dni – opowiadał Jaworski. -Tak naprawdę najwięcej kłopotów sprawiło i czasu zajęło załatwienie wszystkich formalności. Oczywiście musieliśmy dokładnie wszystko wyliczyć żeby komin nie położył się w innym kierunku. Na samym końcu założyliśmy na jego podstawy 8 kilogramów dynamitu. Mogliśmy rozbierać go po kawałku, ale wówczas prace trwałyby kilka tygodni.

Komin stal na terenie zakładów mięsnych od chwili powstania rzeźni – czyli od 1890 roku. Musiał zniknąć. bo w tym miejscu przebiegać będzie druga jezdnia ul. Ogińskiego. -Wciągu dwóch tygodni cały gruz zostanie wywieziony, po czym ruszamy z budową Focus Parku – mówi Agnieszka Drucis, szef działu marketingu firmy Parkridge, inwestora centrum handlowo-rozrywkowego. -Wszystko  idzie zgodnie z planem.  Tak jak zakładaliśmy galeria zostanie otwarta na przełomie III i IV kwartału przyszłego roku.

Jeszcze w tym roku ma się zacząć renowacja zabytkowych kamieniczek, które pozostaną wzdłuż ul. Jagiellońskiej oraz przebudowa układu komunikacyjnego w kwadracie ul. Jagiellońskiej, Ogińskiego, Sieńki i Piotrowskiego.

Focus Park ma mieć powierzchnie 90 tys. mkw. Oprócz 150 sklepów, kawiarni i restauracji w obiekcie ma znaleźć się multipleks Cinema-City, przychodnie zdrowia i centra odnowy biologicznej i fitness.

Krzysztof Aładowicz

Komin wyleciał w powietrze, Gazeta wyborcza

Stuletni komin legł w gruzach

Inwestycje. Osiem kilogramów dynamitu nie pozostawia żadnych wątpliwości…

Inwestorzy zostawili sobie na deser wyburzenie 18-metro wago komina po zakładach mięsnych. Już nic nie stoi na przeszkodzie budowie Focze Parku.

Równanie komina ziemią obserwowali budowlani, przechodnie mieszkańcy okolicznych bloków. Ci osiami tylko przez chwilę. gdyż potężny pyl, który wzbił w powietrze upadający kolos, natychmiast dotarł do ich okien, Nie pomogły nawet dwa wozy strażackie, z których ścianę kurzu polewano wodą. Wcześniej zaniknięto dla ruchu ulicę Ogińskiego. a trzy sygnały syreny alarmowej uprzedziły głośną detonację, która rozległa sic w okolicy krótko po godzinie 18.00.

Samo wyburzanie poprzedziły długie przygotowania. -Trzeba było, wszystko zinwentaryzować, wymierzyć, opracować dokumentację i uzyskać zgodę Urzędu Mianu mówi Zbigniew Jaworski, kierownik budowy.

Przeprowadzenie operacji. w tym podłączenie ładunków wybuchowych, zajęło dwa dni. Pierwotne plany przewidywały jednak, że komin będzie rozbierany metodą alpinistyczną cegła po cegle, dla bydgoszczan ta metoda byłaby niezwykle uciążliwa. Przy Tesco, gdzie rozbierano komin, trwało przeszło dwa miesiące. Nie chcę myśleć, co by się stało gdyby ulica Ogińskiego na taki czas miała zostać w ogóle wyłączona z ruchu mówi Jaworski.

Ostatecznie więc zdecydowano się na metodę strzałową  Ściągnięto do Bydgoszczy specjalistów z Krakowa. Do przewrócenia komina użyli oni prawie ośmiu kilogramów dynamitu.

Budowlani zapewniali że nie może przewrócić się w inna niż zakładali stronę. Napięcie było jednak na ich twarzach widać, gdyż komin stal tuż przy jezdni i przy najmniejszym biedzie mógł się przewrócił choćby na pobliski „Torbyd”. Zanim opad kurz, budowlani wznosili gromkie oklaski. Chwilę później na plac wjechały koparki. Teraz trzeba wywieźć gruz, skwitował Zbigniew Jaworski.

Dla inwestora Focus Parku oznacza to, że bez przeszkód może ruszyć budowa centrum handlowego.

Już za tydzień działka przy Jagiellonskiej zostanie oddana w ręce fimy Mitex. A do 24 lipca znikną stąd wszelkie ślady gruzu zapowiada Agnieszka Drucis dyrektorka marketingu firmy Parkridgc CE Retail, która specjalnie na m .1‹, d__ wydarzenie przyjechali, z '” Warszawy. – Dzień później lilCe rózpriegną się już wlaSci-mowni we prace nad fundarnen-lawl Przyszłego centrum. Region strona 2 s Trzy pytanie do… strono 2 Komentuj: sy-ww.expens.oydg0tls1,31

Przy T gdzie ryo komun. lepi-num nues znigniew

Sławomir Bobbe

Komin wyleciał w powietrze, Ekspress Bydgoski

Artykuł Ekspres Bydgoski

Zobacz pozostałe realizacje